srijeda, 21. kolovoza 2013.

Anemija – Zašto nastaje i kako se liječi?

http://fc04.deviantart.net/fs70/f/2012/302/4/f/bloodflow_by_csuk_1t-d5jdhbi.png


Anemija nastaje uslijed nedostatka željeza, a glasi za najčešće ishranom prouzrokovanu bolest na svetu.

Da li se jako umarate? Da li vam je teško da se skoncentrirate? Da li vam je uvijek hladno? Sve ovo su simptomi anemije, problema koji se pojavljuje kada ćelije organizma ne dobijaju dovoljno kisika. Do anemije može da dođe uslijed pomanjkanja hemoglobina, supstance koja je nosilac kisika u krvi, ili uslijed manjka crvenih krvnih zrnaca u kojima se hemoglobin nalazi i koja ga raznose kroz krvotok.
Najčešći vid anemije jeste anemija uslijed nedostatka željeza. Željezo je neophodno za proizvodnju hemoglobina, i ako ne dobijete dovoljne količine ovog minerala, može se desiti da imate vrlo mali broj crvenih krvnih zrnaca. Nedostatak željeza može da bude rezultat kroničnog gubljenja krvi, pomanjkanja željeza u ishrani, loše apsorpcije željeza u crijevima ili povećane potrebe za ovim mineralom od strane organizma, kao što je to slučaj za vrijeme trudnoće.
Ukoliko osjećate umor, izmorenost i nedostatak energije, nemojte biti sami svoj ljekar i nemojte misliti da ćete gutanjem pilula željeza otkloniti problem. Definitivna dijagnoza može da se postavi tek nakon temeljito izvršene analize od strane vašeg liječnika. Ukoliko se dijagnosticira anemija uslijed nedostatka željeza, vaš ljekar će vam vjerojatno predložiti da povećate udio namirnica bogatih željezom u vašoj ishrani i/ili uzimanje dodataka. Najbolji prirodni izvori ‘hem’ željeza (oblika željeza koji se najbolje apsorbira) jesu posno meso i meso živine, ostrige, kapice i žumance. ‘Nehem’ željezo, koje se teže apsorbira, nalazi se u tamnozelenom lisnatom povrću; tamnocrvenom povrću kao što su crvena artičoka, cvekla i crveni kupus; sušenom voću, grahu i integralnim žitaricama. Morsko povrće, kao što je crvena, gruba morska trava sa latinskim nazivom Rhodymenia palmata i alga hiziki također je bogata željezom. Višak željeza, međutim, u sebi sadrži faktor rizika za srčane bolesti. To i jeste razlog zašto se uvijek preporučuje da kod vašeg ljekara provjerite koliki vam je nivo željeza i na taj način utvrdite da li vam ono nedostaje, prije no što se odlučite za dodavanje željezom bogatih namirnica vašoj ishrani ili uzimanje dodataka željeza.
Anemija također može da se javi kao posljedica nedostatka ključnih B-vitamina, naročito folne kiseline i vitamina B12, koji su neophodni za proizvodnju crvenih krvnih ćelija, nosilaca hemoglobina. Ishrana siromašna bilo kojim od ovih vitamina može da dovede do previše smanjenog broja crvenih krvnih zrnaca. Jasno je, međutim, da prava kombinacija ishrane i dodataka može da spriječi anemiju.

Vitamini

B12 – Nekoliko studija je pokazalo da ima mnogo ljudi starijih od pedeset godina koji pate od nedostatka ovog vitamina. Nedostatak vitamina B12 izazvati će klasične simptome anemije, kao što su izuzetan umor, psihička konfuzija i teškoće u koncentraciji. Na primjer, pemiciozna anemija je kronično oboljenje karakteristično za starije osobe kod kojih želudac prestane da proizvodi enzim potreban za apsorbiranje B12, koji je neophodan za proizvodnju zrelih crvenih krvnih zrnaca. B12 se prvenstveno nalazi u namirnicama životinjskog porijekla, uključujući tu i meso i mliječne proizvode, pa su stoga vegetarijanci svih starosnih grupa, koji ne jedu ni meso ni mliječne proizvode, u opasnosti da dobiju ovaj oblik anemije. Vegetarijanci koji apstiniraju od svih namirnica životinjskog porijekla trebalo bi da uzimaju dodatak B12.
(Ukoliko ne jedete meso, ali jedete jaja i mliječne proizvode, kao što su sir i jogurt, onda vjerojatno dobivate dovoljno vitamina B12).
Vitamin C – Mada je organizmu teže da apsorbira željezo iz povrća, voća i žitarica, vitamin C može da poboljša apsorpciju tog minerala za čitavih 85 procenata. Uzimanje dodatka vitamina C može da pojača djelovanje željeza koje dobijate iz sastojaka svakodnevne ishrane.
Folna kiselina – Ovaj B-vitamin, za koji se pokazalo da smanjuje rizik od urođenih mana kod novorođenčadi ako se uzima za vrijeme trudnoće, također je neophodan za proizvodnju crvenih krvnih zrnaca koja su važna za prevenciju anemije. Folna kiselina se nalazi u lisnatom zelenom povrću i integralnim žitaricama, a dostupna je i u vidu tableta i kapsula.

Minerali

Željezo – Mnogi od nas danas konzumiraju manje namirnica kao što su crveno meso i džigerica da bi smanjili unošenje masti, a na taj način nenamjerno smanjuju i unošenje željeza. Za mnoge, a naročito za žene sa obilnim menstrualnim odlivima, dodatak željeza je neophodan da bi se spriječila anemija.

LJekovito bilje

Dong kvaj (Angelica sinensis) – bogat je vitaminima i mineralima, uključujući i B12 pa zato može da spriječi pojavu anemije.
Luk vlašac (drobnjak) — Ovo povrće je bogato vitaminom C i željezom što je savršena kombinacija, pošto vitamin C olakšava apsorbiranje željeza. Treba ga jesti u svežem stanju.
Kinoa – To je žitarica koja potiče iz Bolivije i Perua, a danas se gaji i na stjenovitim planinama u Koloradu. Ima bogat sadržaj svih osam esencijalnih aminokiselina koje formiraju kompletan protein, onaj koji se normalno nalazi samo u crvenom mesu, jajima i mliječnim proizvodima. Kinoa ima mnogo manje kalorija i masnoće. Šipci, potočarka, korijen čička, peršin i rastavić — sve su to biljke koje povećavaju nivo željeza u vašem organizmu.

Share This!



1 komentar:

  1. Pozdrav! Patim od anemije već duže, imam većinu navedenih simptoma. Pokušavam probleme najčešće riješiti prirodnim putem, ne preferiram tablete. Ima li netko iskustva i ako mi možete pomoći, koji su vam preparati najviše pomogli kod liječenja? Hvala!

    OdgovoriIzbriši

Popularni postovi

Translate