subota, 26. travnja 2014.

Recepti za tri oboljenja


 
G l a v o b o l j a
 
- Masaza etericnim uljem lavande
- cajna mjesavina maticnjaka i valerijane
 
Gljivicne infekcije
 
- Mast nevena
- Kupka korijena cicka i jagorcevine
 
 GOJAZNOST
 
- cajna mjesavina sene kore krusine i vrijeska
- caj od maslacka
- jesti integralne zitarice
Read More

četvrtak, 24. travnja 2014.

Cajne mjesavine za 4 bolesti


 
Tegobe disajnog sistema se lijece:
 
- caj od podbjela i uskolisne bokvice
- caj majcine dusice i divizme
- caj od korijena jagorcevine posebno ucinkovit
- caj od korijena bijelog sljeza
 
D i j a b e t e s
 
- cajna mmjesavina korijena maslacka brezovog lista i mohuna graha
- cajna mjesavina kantariona mohuna graha i lista crnog duda
- cajna mjesavina kukuruzne svile lista breze i kantariona
 
E p i l e p s i j a 
 
- cajna mjesavina maticnjaka odoljena kamilice i imele
 
G a s t r i t i s
 
- cajna mjesavina pelina i kamilice
Read More

srijeda, 23. travnja 2014.

Breza




Drugi nazivi: brez, brezuša, briza, brizovina, metlika. Latinski naziv: betula pendula . Eng - Birch

Opis biljke: postoje dve vrste breza: bela ili obicna breza i cvetna ili severna breza. U lecenju lekovitim biljem obe imaju jednaku vrednost. Breza je 10 do 25 m visoko drvo s tankim, vitkim grancicama i belom glatkom korom što se može Ijuštiti na listice tanke poput papira. Listovi na peteljkama su koso cetvrtasti ili trokutasti, zašiIjeni i dvostruko pilasti. Cvetne rese dugacke su 3 do 4 cm, a razvijaju se zajedno s lišcem . , Stanište: Breza je drvo koje moežmo nadi skoro na svakom mestu. U visinu naraste do 15 metara, a karakteriše je bela kora i tanke grancice. Upotrebljava se lišce, pupoljci i kora. Lišce breze (betulae folium) bere se mlado, vec u prolece, kada je u potpunosti razvijeno. Lišce je specificnog gorkog i oporog ukusa, specificnog mirisa. Lišce treba osušiti u hladu, na promaji, a nikada na suncu. Lišce sadrži oko 8% tanina, oko 8% šecera, malo etarskog ulja (0,05% u Hstovima, a u pupoljcima cak do 4%), smola, gorke materije, saponozida i drugog..
Lekoviti deo biljke: za lek se skupljaju sok, rese, listovi i kora. Sok se vadi krajem februara i marta, a lišce se bere za vreme cele vegetacije. Kora se prikuplja u prolece i jesen. Pupoljci sadrže mnogo etericnog ulja, ali ne i vitamina C, kojega pak ima u listovima. Etericno ulje pupoljaka povoljno deluje na disajne puteve.
Lekovito delovanje: u prolece, kad pocnu cirkulisati sokovi, probuši se rupa u stablu. U nju se stavi tanka cevcica pomocu koje dobivamo brezov sok.Posle toga rupa se zatvori drvenim klinom. Iz jednok stabla se moze dnevno nakupiti oko 4,5 ltara soka, a oko 170 l u sezoni! Cesto busenje istog stabla stetno deluje na drvo, smanjujuci mu otpornost prema gljivicnim zarazama. U soku se nalazi šecer te, ukoliko ga grejemo da provri, dobivamo brezovo vino.
Sok i vino su odlican lek za lecenje ateroskleroze, gojaznosti, bubrežnih kamenaca i drugih bubrežnih bolesti. Od pupoljaka i listova breze priprema se cajni uvarak ( prelevanje biljke vrucom vodom ), tako da se taj caj – ne sme se kuvati ! – koristi kao jedan od najboljih prirodnih diuretika . Taj caj je i jedno od prirodnih sredstava za izlucivanje mokrace uopste. Sa cajem od listova pomažemo izlecenju bolesnih organa, odnosno sprecavamo obolenje istih koji primarno stradaju od nakupljanja suvišne vode u organizmu ( bubrezi, besika, jetra, zglobovi itd.). Caj od brezovog lišca ne treba cesto piti, jer ima i drugog lekovitog bilja sa slicnim delovanjem u pogledu izlucivanja urina, ali se brezov caj preporucuje za rastvaranje bubrežnih kamenaca i njihovo bezbolno izlucivanje.
Brezovo lišce koristi se vrlo uspješno za lijecenje kožnih bolesti – lišajeva - te raznih dermatida, a aplikacija je u vidu ljekovitih kupki.Uklanja slabo rnokrenje, belancevine u mokraci i cisti krv. caj od brezovog lišca i resa pojacava izlucivanje mokrace, odstranjuje kiselinu iz organizma te leci groznicu, reumatske bolesti i vodenu bolest.
Caj protiv vodene bolesti: 5 g lista breze, 5 g ruzmarina, 5 g lista koprive, 10 g poljske preslice, i 10 g borovnice. Jedna kasika se prelije vrelom vodom dv decilitra. Ohladen caj može se po želji zasladiti medom.
Caj protiv reumatizma i gihta Primeni se ista kolicina lista breze, koprive – list -i kore krkavine ( Cortex Frangulae). Caj se priprema i pije kao i u pre navedenom slucaju.
Caj protiv bubreznih kamenaca Pripremi se cajna mešavina od lista breze, pirike (Rhizoma Graminis),cestoslavice (Herba Veronicae) i vodopije (Herba Cichorii). priprema i pijenje caja je ista kao kod caja protiv vodene bolesti.
Iz stabla iscedjeno 5-6 velikih kasika svezeg soka pomesa se s kozjim mlekom i medom, ili sa malo vina, pa se pije u prolece radi ciscenja krvi od losih sokova, pluca od sluzavosti, bubrega od peska,i kožnih osipa i avitaminoze – skorbuta.
U slucaju otecene slezine pije se nataste caj od 20 g brezove kore i 10 g korijandra ( Coriandrum sativum ) kuvanih u 2,5 dl belog vina. Napomena: uroloske cajeve ne piti bez konsultacije sa lekarom Recept caja koji je poznati i priznati urološki caj.
Dakle : list breze (20%), biljka sitnice ( 5%), svila od kukuruza (15%), list borovnice (10%), vranilovka (15%),list koprive (15%) i list medvjedeg grozdja (20%). Protiv zapaljenja bubrega ovaj caj se upotrebljava na sledeci nacin: Supenu kasiku mešavine preliti sa 2 dl hladne vode, poklopiti, zagrejati do vrenja, ostaviti da odstoji 1 sat, procediti. Tri puta dnevno piti po 2 dl nezasladjenoga caja posle jela.
Za lakše mokrenje: tri puta dnevno pre jela uzeti po 1 kasiku sitno samlevenog lisca breze . List usitniti pre same upotrebe.
Protiv zapaljenja prostate i otezanog mokrenja pomesati po 30 g lista breze, medvjedeg grozdja, preslice i 10 g cveta podbela. Jednu supenu kasiku mesavine kuvati oko 5 minuta u 2 dl vode, poklopiti i ostaviti da stoji 3 sata..procediti i piti mlako. To se ponovi još 2-3 puta u toku dana pre jela. 
Read More

Bagrem




Drugi nazivi: akacija, akac, akacija, bagra, bagrema, bagren, bela bagrena, beli bagrem, belo drvo, belo cvece, bijela bagrena, bijela draca, bijela kapinika, gospodinov trn, egiptonska tmina, kralj, kraljevo drvo, kra-tjegac, kruncica, morska draca, nerod, robinija, signojka, stambolska dra­ca, hacija. Latinski naziv: Robinia pseudoacacia .

Opis biljke: Bagrem je poreklom iz Kanade. Kod nas se mnogo gaji. Drvo je visoko oko 20 m. Cveta u maju. U narodu se upotrebljava cvet, rede list (Robiniae pseudacaciae flos et folium). Cvet treba brati neposredno pre otvaranja, a list još dok je mlad , Bagrem - akacija je stablo koje naraste do 25 m visine preneseno je pocetkom 17. vekaiz Severne Amerike u Evropu. Beli mirišljavi cvetovi koji rastu u grozdovima izlucuju puno nektara, ukusni su sveži, a specijalitet prženi prethodno uvaljeni u testo za palacinke. Plod bagrema je plosnata do 11 cm duga mahuna sa 4-10 semenki bubrežasta oblika. Narodna medicina preporucuje i caj od osušenih cvetova, koji uz to što je ukusan, deluje lekovito kod prehlade i kašlja. U svežim mahunama i u semenkama ima mnogo belancevina, ugljikohidrata i masnoce. Mahune se mogu sušenjem konzervirati i upotrebljavati kao povrce. Kuvano semenje bagrema može da zameni pasulj, a prženo da posluži kao zamena za kafu.
Stanište: raširen je po celoj Evropi, a nalazi se i u svetlim prozracnim šumama.
Lekoviti deo biljke: za lek se koristi cvet,,Bagremova kora je otrovna, zbog cega je ne treba koristiti kao lek. Otrovnost potice od toksalbumina robina
Lekovito delovanje: Cvet se upotrebljava u obliku caja (5 na 100) za lakše iskašljavanje i protiv nazeba. List (5 na 100) izaziva jace lucenje žuci. .. 
Read More

Biljni lijekovi za nove 4 bolesti


Čirevi:

  • Mast od bijelog sljeza
  • Obloga od brijesta
  • Ulje lavande
  • Ulje kantariona
  • Ulje nevena
Dekubitis :

  • Mast od bijelog sljeza
  • Kupka od kore brijesta
  • Ulje kantariona
 Dermatitis:

  • Obloge od odvara, korijena čička i broćike
  • Mast nevena
  • Tinktura od koprive

Bolesti desni:

  • Čajna mješavina od kadulje i kamilice
Read More

Cajne mjesavine za 4 oboljenja

Cajne mjesavine za 4 bolesti:

B r o n h i t i s

- cajna mjesavina podbjela i divizme
- cajna mjesavina korijenajagorcevine i uskolisne bokvice
- caj od korijena sljeza


B u b r e z n e  b o l e s t i


- cajna mjesavinakorijena koprive, svile kukuruza i lista breze
- cajna mjesavina uve rastavica i boba smreke


B u b r e z n i k a m e n a c

- cajna mjesavinalista breze i borovnice i svile kukuruza
- cajna mjesavina brusnice rusomace i smrekovih bobica
- cajna mjesavina peteljki tresnje i listova masline i koprive


C I R O Z A  J E T R E


- cajna mjesavina sjemena bijele koprive i articoke
- cajna mjesavina ive koprive i kunice
- piti svjezu surutku
Read More

utorak, 22. travnja 2014.

Nova 3 recepta

Astma:


  • Čajna mješavina matičnjaka, kadulje i majčine dušice
  • Caj od gavezi
  • Cajna mjesavina korijen jagorcevine i uskolisne bokvice
  • Cajna mjesavina divizma i bodbjela

Ateroskleroza:


  • Cajna mjesavina cvijeta i lista gloga i imele
  • Cajna mjesavina lucerke i cvijeta i lista gloga
  • Cajna mjesavina korijena valerijane i lista gloga
  • Jesti bijeli luk

Bradavice:

 

  • Tinktura od arnike
  • Piti caj od nevena
  • Jesti bijeli luk
  • Piti sok od rosopasa i divlje smokve
Read More

Novi recepti za 3 oboljenja


NOVA TRI RECEPTA:

Anemija:

- cajna mjesavina lucerke lista kupine i lista koprive
- cajna mjesavina korijena gaveza i cicka
- caj od persuna

Angina pektoris:

- cajna mjesavina valerijane lista gloga i kantariona
- cajna mjesavina maticnjaka rutvice i majcine dusice

Artritis:

-cajna mjesavina korijena cicka i gaveza
-sjeme bijele koprive u kombinaciji sa medom
Read More

ponedjeljak, 21. travnja 2014.

Čajne mješavine za 3 oboljenja


Afazija:

  • Čaj od bijele imele, kunice i kantarijona
  • Čaj od kadulje, korijena maslačka i lista masline

Akne:

  • Čaj i kupka od nevena i korijena maslačka
  • Čaj od koprive, kadulje i gloga

Alergije :

  •  Čaj od divizme, koprive i kunice
  • Čaj od korijena maslačka i kore divlje trešnje
  • Svakodnevno koristiti bijeli luk
Read More

Priprema biljnih lijekova


Cajevi:
- Caj od svjezeg ljekovitog bilja
- Caj od suhog ljekovitog bilja

Ukoliko se pravi caj od svjezeg ljekovitog bilja potrebno ga je potopiti u kljucalu vodu, skinuti sa sporeta i poklopiti 10 - 15 minuta, procijediti piti u gutljajima u nekoliko navrata u toku dana.

Za caj spravljen od svjezeg bilja uzima se 10 grama ljekovitog bilja a ako je biljka suha 4-5 puta manje.

Destilati i tinkture.

Destilati su polu preradjene bilje sirovine nastale izdvajanje aktivne materije na principu vodene pare i pritiska. Desilati i tinkture su vrlo prikladni biljni lijekovi jer se mogu dozirati u kapljicama. Tinkture se uglavnom dobivaju ekstrakcijom biljne mase i 75% alkoholom.

Kupke-Odvari

 Upotrebljavaju se na bolnim mjestima gdje aktivna materija ljekovitih biljaka prodire kroz epiderm kože u namjeri brzog i efikasnog djelovanja.

Biljni sokovi

Biljni sokovi su efikasni ukoliko se spremaju od svježe ubranih različitih dijelova biljke, spravljenih aparatima za proizvodnju sokova i kombinovanih od sokova od voća i povrća.

Sirupi

Pripremaju se otapanjem šećera na zagrijanoj vodi dodavajući mu destilat ljekovitih biljnih vrsta. Obično se ovakvim sokovima dodaje i limunska kiselina kao konzervans i sretstvo za stabilizaciju.

Kreme

Sitno isjeći dvije pune pregršti ljekovite biljke. 500 grama masti zagrijati i u nju umiješati isječenu biljku. Skinuti tavu sa peći, pokriti i ostaviti preko noći da se hladi. Sljedeći dan dobijena masa se podgrije i procijedi kroz lanenu krpu.
Read More

petak, 18. travnja 2014.

Kadulja- zalfija


http://www.val-znanje.com/images/stories/ljekovitobilje/132-kadulja3.jpg

Kadulja raste u mediteranskim predjelima na kamenjarima i zalazi duboko u unutrasnjost kontinenta.

Koriste se mladi ogranci i listovi, nesto prije cvjetanja suse se brzo i pazljivo u sjeni.

Preventivno lijeci upale usne supljine i zdrijela.Odlicno je sredstvo protiv znojenja.Djeluje na ciscenje krvi, pospjesuje izlucenje sluzi iz organa za disanje.Djeluje povoljno na zeludac i lijeci sve upale: crijeva, zeluca, jetre, zuci i mokracnih puteva.
Read More

Jagorcevina


http://www.zdravstvo.com/biljke/jaglac/DSC04876.jpg

Raste na suhim, suncanim, brdskim i planinskim livadama, rijetkim sumama, obroncima kamenjaru i grmlju.

Koristi se cvijet sa ili bez caske.

Cvjetove jagorcevine beremo u martu i aprilu a susimo na tamnom prozracnom mjestu.

Izuzetno znacajna biljka jer lijeci sve katare, pomaze izbacivanju prekomjerne sluzi, lijeci kasalj i bolesti disajnih puteva.Upotrebljava se za ciscenje krvi i jacanje srca.Veoma je djelotvorna za spavanje, te joj se daje prednost pred hemijskim sredstvima protiv nesanice.
Read More

četvrtak, 17. travnja 2014.

Lipa



Cvet se skuplja između 10 i 12 sati, pre jakog sunca, kako ne bi isparila esencijalna ulja- objašnjava Danijela Vlahović, holistički terapeut iz centra za zdravu hranu "Hema-Kheya-Neye".
Čaj od lipe je efikasan lek za probleme sa probavom, a lipov med je veoma cenjen. Evo šta još treba da znate o ovoj lekovitoj biljci.

NARODNA MEDICINA

U narodnoj medicini mnogih evropskih naroda lipa se koristila kao lek za razne zdravstvene tegobe. Po legendi, zraci sunca su "uhvaćeni" u cvetu lipe, pa kada neko popije topao lipov čaj, toplota sunca ulazi u telo, uzrokujući znojenje. Znojenjem se organizam hladi i oslobađa groznice. Cvetovi lipe od davnina se koriste za smirivanje i opuštanje nervnog sistema. Čaj od lipe je jedan od onih biljnih čajeva za koji nema ograničenja u konzumiranju. Čaj od lipe mogu da piju i deca. Kada zamenite kafu čajem od lipe, ubrzo ćete osetiti smanjenje nivoa stresa. On je blag relaksant, posebno efikasan kod nervne napetosti. Umesto čaja, možete za opuštanje sebi da priuštite i kupku – u vodu za kupanje dodajte jak čaj od lipe.

SMANJUJE VALUNGE I PMS

Mnoge žene koriste lipu tokom menopauze za smanjivanje nervoze i problema sa snom. Rina Nisim, švajcarski fitoterapeut i stručnjak za zdravlje žena, savetuje čaj od lipe za ublažavanje neprijatnih simptoma PMS.
 
SNIŽAVA PRITISAK
Opuštajući efekti lipe blagotvorno deluju na kardiovaskularni sistem, posebno u slučajevima ateroskleroze ili hipertenzije (lipa snižava krvni pritisak). Birtanski herbalista Sajmon Mils, autor knjige "Out of the Earth, the Essential Book of Herbal Medicine", ističe da cvet lipe isceljuje i jača zidove krvnih sudova.
 
LEČI KRVNE SUDOVE
Vodeći francuski stručnjak za fitoterapiju, Anri Leklerk, kaže da lipa čini krv tečnijom, manje gustom, sprečavajući stvaranje ugrušaka. Drugi poznati francuski fitoterapeuti takođe ističu da lipa deluje protiv stvaranja plaka na krvnim sudovima, kao i da blago deluje na koronarnu vazodilataciju, smanjujući tako rizik od srčanog udara. Oprez se savetuje osobama koje već piju lekove za razređivanje krvi, koji se obično daju u terapiji za snižavanje pritiska, kao i druge lekove za srce, jer lipa može da pojača njihovo dejstvo. Stoga, ako već pijete ove lekove, a želite redovno da pijete čaj od lipe, prvo se posavetujte sa svojim lekarom
 
DOBRA I ZA JETRU
Lipa se preporučuje i za probleme sa jetrom, i to ne cvet, već unutrašnji deo kore, jer deluje kao blagi koleretik, što znači da podstiče stvaranje, lučenje i protok žuči kroz jetru, na taj način je čisteći i na prirodan način je obnavljajući. U Francuskoj se kora lipe koristi i u tretmanu virusnog hepatitisa (hepatitisa C).
 
SPREMITE ZALIHE ZA ZIMU
Čaj od lipe utiče na znojenje, pa se preporučuje za snižavanje temperature u slučajevima gripa ili prehlade. Zato je dobro sada pripremiti zalihu lipovog čaja za zimu. Jedno američko istraživanje je pokazalo da cvet lipe pomaže deci u ranim fazama respiratornih bolesti, kao prevencija upale unutrašnjeg uha koja često prati ove infekcije.
Read More

Protiv gljivicnih infekcija noktiju


nokti gljivice liječenje

Ljekovita kupka protiv gljivica

Po jednu supenu ​​žlicu đumbira, kamilice, sladića, origana i kadulje dobro promiješati, pa preliti sa 1,5 l kipuće vode. Sačekati desetak minuta da se kupka prohladi te u nju potopiti stopala. Nakon 20 minuta noge dobro osušiti, a nokte i vrhove prstiju premazati uljem čajevca.

Kupka protiv znojenja stopala

Četiri supene žlice mladog brezovog lista kuvati nekoliko minuta u 3 l vode. Čaj prohladiti pa u njega dodati žlicu sode bikarbone. Dobro promiješati i držati noge u ovoj tekućine 20 minuta.

Kupka protiv “vlažnih” nogu

Osam supenih kašika usitnjene hrastove kore kuhati 15 minuta u litri vode. Čaj ocijediti iu njemu prati noge 20 minuta.

Losion sa glicerinom

U smjesu od 100 ml alkohola i 25 ml glicerina dodati 25 kapi ulja čajevca i 10 kapi ulja lavande. Dobro protresti i čuvati na tamnom mjestu. Losion svakodnevno nanositi na nokte komadićem vate.

Losion od kadulje

Preliti 50 g listova kadulje s 300 ml alkohola (70%), dobro promucati, zatvoriti i ostaviti na tamnom mjestu dva tjedna. Procijediti, sipati u čistu bocu i dodati 60 kapi ulja čajevca. Oprane i dobro osušene noge mazati ovim losionom svake večeri.

Ulje za “bolesne nokte”

Pomiješati po 20 ml suncokretovog i ricinusovog ulja pa dodati 5 kapi AD vitamina i 4 kapi jodne tinkture. Noge oprati blagim sapunom, dobro osušiti, namazati ulje i dobro utrljati u kožu oko noktiju.

Oblog od češnjaka i đumbira

Češanj bijelog luka očistiti i istucati u drvenom ili kamenom avanu. Dodati žličicu sitno ribanog korijena đumbira 0,5 kapi ulja čajevca i dobro promiješati. Kada se u avanu stvori gusta pasta, nanijeti je na oboljeli nokat, priviti lanenom ili pamučnom krpom te držati dva sata. Ovaj oblog učinkovit je u početnim stadijima infekcije, a ne treba ga koristiti u slučaju bolnih upala kada nokat počne odvajati od nokatne ploče.

Regenerira nokte oštećene infekcijom

Sok od limuna pomiješan s jabučnim octom, sokom od crne i crvene ribizle jača nokte i djeluje blago antiseptički. Ovom mješavinom treba vlažiti nokte jednom dnevno. Nokti koji su zbog gljivičnog oboljenja postali krti, najlakše se regeneriraju smjesom od jaja i voska. Pomiješati tvrdo kuhano žumance i 5 g pčelinjeg voska pa u plastičnoj posudici rastopiti na pari. Dodati nekoliko kapi breskvinog ulja. Ovom smjesom trljati nokte.
Read More

Protiv stresa


Prirodni lijekovi protiv stresa koji odmah djeluju 
Stres je, takođe, vodeći uzrok mnogobrojnih oboljenja, a neka od češćih su gubitak kose, depresija, visok krvni pritisak, glavobolje, drastične promjene težine… Sledeći put kada budete imali neke od simptoma ili, jednostavno, kada osjetite da ste pod stresom, isprobajte neke od prirodnih lijekova.

Lavanda

Ukoliko imate problema sa spavanjem, bilo bi dobro da vazduh u spavaćoj sobi blago pošpricate esencijalnim uljem lavande ili da samo ulje pomirišite nekoliko puta. Istraživanja pokazuju da lavanda ublažava anksioznost te da smiruje um i tijelo usljed čega dolazi do opuštanja.
Samim tim, ona vam može pomoći da brže i lakše zaspite. Takođe, dokazano je da aromaterapija inicira različita raspoloženja i osjećanja te se veoma učinkovito koristi kod problema kao što su depresija, zamor, anksioznost, glavobolje, loša probava i slično. Kako biste saznali više o blagodetima aromaterapije, najbolje je da se posavjetujete sa stručnim licem.

Kamilica

Čaj od kamilice dokazano opušta mišiće (ali i živce) prije spavanja. Ova prekrasna biljka se već stotinama godina koristi zbog svojih sedativnih svojstava, ali i kao namirnica koja poboljšava imunitet.

Tamna čokolada

Istraživanja pokazuju da konzumiranje svega 30 grama tamne čokolade smanjuje nivo hormona stresa i anksioznosti u organizmu. Hormon stresa, kortizol, lako može postati neuravnotežen i dovesti do dugoročnih oboljenja i disfunkcionalnosti. Tamna čokolada može biti od pomoći da se nivo pomenutog hormona smanji pa se zbog toga i preporučuje da se češće konzumira. Ipak, ne pretjerujte – kao što smo na početku rekli, 30 grama dnevno sasvim je dovoljno.

Kantarion

Istraživanja pokazuju da ova biljka popravlja raspoloženje i ponašanje kod osoba sa blagom depresijom. Koristi se vijekovima kao prirodni anti-depresiv, a toliko je sveprisutna da se često smatra korovskom biljkom. Prije upotrebe (možete praviti čaj od nje ili mirisati njeno eterično ulje) posavjetujte se sa doktorom ili farmaceutom kako biste izbjegli potencijalne alergijske reakcije ili nepravilna doziranja.
 
Read More

utorak, 15. travnja 2014.

Jabuka


 
abuka se najčešće jede sirova, ali se i peče, kuha, suši, prerađuje u sokove, marmelade, džemove, želee, a poznat je i vrlo cijenjen jabučni ocat. Jabučni ocat proizvod je dobiven vrenjem jabuka ili prevrelog jabučnog soka. Primjenjuje se u tradicionalnoj medicini zbog značajnog prisustva kalija, ključnog mineralnog sastojka neophodnog za zdravlje organizma. Važnost je kalija u tome što veže i ostale korisne mineralne sastojke: fosfor, magnezij, kalcij, sumpor, željezo, fluor, a u manjoj mjeri i druge minerale. Konzumira se u raznim kombinacijama, najčešće s medom i vodom.
Svježe jabuke preporučuje se jesti pola sata prije ili nekoliko sati poslije obroka. Jabuka sadrži veliki postotak vode, u kojoj su otopljeni hranjivi sastojci, te prolazi kroz želudac u roku od 15-20 minuta pa se sve brzo resorbira. Jede li se jabuka s drugom hranom, osobito masnom i bogatom bjelančevinama, zajedno s njima zadržat će se u želucu i nekoliko sati.
Jabuka je redovita sastavnica dijeta za mršavljenje, i to iz više razloga. Zahvaljujući sadržaju pektina (netopivog vlakna koje bubri u doticaju s vodom), jabuka uspijeva stvoriti dodatni osjećaj punoće i sitosti. Osim toga, jabuka sadrži i monosaharid fruktozu, šećer koji može izazvati zadovoljenje želje za slatkim, a da ne dolazi do velikih promjena u koncentraciji glukoze u krvi. Iz tog razloga, posljedično se ne povećava izlučivanje hormona inzulina koji može potaknuti uskladištavanje šećera i stvaranje masti iz šećera. Novija istraživanja pokazuju da taninska kiselina sadržana u jabuci značajno utječe na metabolizam masti i onemogućuje njihovo taloženje u jetri. Jabukom se unosi mnogo vode (što je poželjno u redukcijskim dijetama), vitamina i minerala, vlakana, koja pomažu regulaciji stolice i daju osjećaj sitosti, a pojačava se i lučenje mokraće.
Jabuka olakšava probavu, a sadrži i mnoštvo korisnih tvari koje potiču rad imunološkog sustava, onemogućuje taloženje masti u jetri i štiti od karcinoma.
Od bioflavonoida jabuka sadrži najviše antocijana, koji su koncentrirani u kori i daju jabuci crvenu boju. Iz tog je razloga preporučljivo jesti jabuku s korom, a ne zbog sadržaja vitamina C jer je on ravnomjerno raspoređen po cijelom plodu. Antocijani imaju protuupalno djelovanje; djeluju zaštitno na jetru i srce te otežavaju nastanak karcinoma, a djeluju i stimulativno na imunološki sustav. Bioflavonoidi pojačavaju djelovanje C vitamina, a ta je poželjna kombinacija baš u jabuci, koju svakako treba uključiti u svakodnevnu prehranu
Read More

Hibiskus caj


 
Hibiskus je jedan od najljepših cvjetova tropskih zemalja. Prepoznatljive crvene boje i kiselkaste arome, posjeduje blagotvorna svojstva koja se cijene već stoljećima. Jedno od njih je i pomoć u regulaciji tjelesne mase. Naime, hibiskus je vrijedan izvor vitamina C i flavonoida koji pomažu detoksikaciju organizma. Hibiskus je ujedno i diuretik te smanjuje osjećaj napuhanosti.

       Čaj od hibiskusa ujedno obiluje tvarima koje inhibiraju enzime čija je uloga apsorpcija masti i ugljikohidrata. Poznato je da inhibira proizvodnju amilaze – enzima koji razgrađuje škrob i druge složene ugljikohidrate. Također, sadrži fazeolamin koji inhibira metabolizam masti. Posljedica je smanjena apsorpcija šećera i masti što doprinosi vitkoj liniji. Kako bi osigurala pozitivne učinke čaja od hibiskusa, uživajt u njegovoj intenzivnoj aromi 1 do 2 puta dnevno.
 
Read More

Spravljanje sirupa od zove


https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgAnD4vO969Galugae-3xBPL0wZnsQ5GKEeQSYDZbLFpizyPAGg363YH5miznURbA5ploEF4ryzfCEktEXIL-KKE0_C000O-0CN349D8SWO1FChfHbC6wjQIerSn182Po7wQkkGBcdIuAZR/s1600/zova1.jpg
Sirupi od raznih biljaka koje i sami možemo napraviti su veoma dobri za zdravlje, dobrog ukusa , a sve što nam treba je malo vremena i par sastojaka. Sirup od Bazge ili sirup od zove pripravljaju se od davnina i tradicionalno je piće na ovim prostorima. Osim što se od mješavine sirupa i vode dobija ukusan sok od bazge ili zove , on je uz to i naravno ljekovit. Sirup od bazge ljeti osvježava a zimi smiruje groznicu i visoke temperature,  čisteći organizam i olakšava iskašljavanje . Sirup od bazge pomaže znojenje i oslobađanje tijela od otrova kod prehlada ili dugotrajnih bolesti kao i čišćenje organizma. Iznad svega sirup od bazge je zdrav i ukusan a uz to dobijemo i dobar sok.


Način pripreme:


        Svi recepti za sirup od bazge / zove su slični uz male varijacije ( kao npr. da li prvo skuhati šećer pa potopiti u njega cvjetove bazge) . U otprilike 1-2 litar hladne vode potopiti 20-40 cvjetova svježe zove. Cvjetove bazge ostaviti da stoje na hladnome mjestu oko 24 sata, ali ne u frižideru. Nakon toga procijediti, dodati 800 grama šećera i sok od 1 limuna ( neki koriste limuntos ali limun je bolja i zdravija opcija, i nakon toga ostaviti da odstoji još 24 sata. Povremeno promiješati, da se šećer potpuno rastopi. Procijediti kroz duplu gazu i sipati u flaše i čuvati na hladnom. Imate dobar i sasvim zdrav sirup koji možete razblažiti u sok od bazge / zove.
Read More

subota, 12. travnja 2014.

Betonika


 
Drugi nazivi: betunika, crvena metvica, cistac, gušar, petonika, ranilist, ranjak.
Latinski naziv: betonica officinalis .

Opis biljke: betonika ili klaš malena je biljka s duguljasto-jajastim crvenim listovima što su nazubljeni na svojim krajevima. Cvetovi su skupljeni u 10 cm dugacki cvat sa ružicasto-modrim cveticima. ,

Stanište:
betonika ili klaš raširena je po celoj Evropi, a nalazi se na vlažnim livadama, svetlim prozracnim šumama, zatim, na suhim šumskim livadama, suncanim obroncima i brdskim livadama.

Lekoviti deo biljke: za lek skupljaju se listovi i koren, i to za vreme cvatnje. Suši se na senovitom i prozracnom mestu

Lekovito delovanje: listovi betonike ili klaša služe u lecenju rastrojenih i slabih živaca, padavica, žutice, astme, za cišcenje pluca, protiv povracanja krvi, žgaravice, vodene bolesti, reumatskih bolesti, uloga (gihta) i želucanog katara. Koren se koristi kod povracanja i otrovanja..
Read More

Aris


http://www.cafe.ba/prikaz.php?slika=biljke/biljka/12-1.jpg

Drugi nazivi: aric, ariševina, gorski mecesan, macesan.
Latinski naziv: larix europaea.

Opis biljke: ariš je jedino cmogoricno drvo što svake godine gubi listove, tj. iglice. Drvo je visoko od 20 do 40 metara, s tankim pognutim granama, crvenosmedjom ispucanom korom i šiljastom krošnjom. Fine i mekane iglice rastu zasebno na dugim i tankim izdancima u kiticama po dvadeset do šezdeset u broju, koje u jesen otpadaju. Ariš je jednodomna biljka koje se crveni, mirisavi zenski cvetovi razvijaju u male šišarice. Kora, smola i iglice imaju balzamican miris, nalik na limun. Smola ima miris na balzam, a ukus poput terpentina. ,

Stanište:
ariš ponajbolje uspeva u planinama, a cesto sacinjava
goleme šumske prostore. Brzo raste i zbog toga se sadi i uzgaja.

Lekoviti deo biljke: za lek se skupljaju zeleni cešeri u prolece i pocetkom leta, iglice u toku cele godine, a smola i kora u jesen

Lekovito delovanje: iglice i mladi cešeri koriste se za pripremanje uvarka, za kupku u lecenju nervno rastrojenih bolesnika, rekonvalescenata i jako slabih osoba. Isto tako, iglice i kora koriste se za pripremanje obloga za lecenje upaljenih rana, prignjecenosti i cireva. Caj pripremljen od kore ariša tera na mokrenje, leci vodenu bolest u pocetku, žuticu, reumu u zglobovima, osip i cireve. Smola pripremljena s vinom i medom cisti zacepljenu jetru, drobi i lagano odvaja pesak i kamenje iz žuci, bubrega i mokra?nog mehura, a kod upale grla koristi se za grgljanje..
NAJČITANIJE
Tulipani
Pretraga po kategorijama

ANKETA
Da li ste spremni da ostavite duvan?







Read More

Breskva


[BRESKVA.jpg]
Opis biljke: Breskva (Prunus persica) je veoma rasirena vocka u svetu (postoji oko 2 500 sorti). Iako se, prevedeno s latinskog, zove persijska šljiva, breskva je, zapravo, poreklom iz Kine i smatra se da je u Evropu doneo Marko Polo.Postojbina joj je Kina odakle je preko Persije i Grcke dospela u tople vinogradarske krajeve sveta. Koristi se u sirovom stanju a pogodna je i za pravljenje kompota, sokova, dzemova kao i za susenje. Cvet breskve se bere u martu, aprilu i maju a plod od pocetka juna do septembra. U plodu breskve ima secera, karotina, vocnih kiselina, belancevina, skroba, mineralnih sastojaka, vitamina A, B, C i gvozdja. Koristi se u ishrani, industriji i medicini. Izuzetno je poznata u narodnoj medicini kao sredstvo za ciscenje creva. Poznata su i lekovita svojstva sokova, sirupa i cajeva od breskve. Od vitamina, ove vocke su prava riznica beta-karotina (to jest provitamina A) – u breskvama ga ima 0,5 a u nektarinama 0,44 miligrama. Tu je i vecina vitamina grupe B, ukljucujuci folacin (B9) i nijacin (B3, odnosno PP), vitamin C (10 mg% u breskvama, upola u nektarinama), Vitamin E (1,5 mg%), i biotin (vitamin H), kojeg ima 0,4 mikrograma..

Lekoviti deo biljke: Plod, cvet i list.
Ljekovito delovanje: Vazno je naglasiti da je odnos kalijuma i natrijuma sedam naprama jedan, zbog cega su ove aromaticne i socne vocke korisne onima koji imaju problema s oticanjem. Dobre su i protiv malokrvnosti, za crevna oboljenja, smanjenje žucne kese. Sok od breskve preporucuje se onima sa srcanom aritmijom, smanjenim lucenjem želudacne kiseline, osetljivim nervnim sistemom, kao i za cišcenje organizma. Breskve i njihov sok ne preporucuju se dijabeticarima i alergicnim osobama.. Breskva se koristi u ishrani, kozmetici i industriji. U ishrani je pogodna kod probavnih poremecaja, a ima laksativno i diuretsko delovanje. Dobra je za smirenje živaca i uopste za rad probavnih organa.

Protiv povracanja u periodu trudnoce - caj pripremati navecer, 50 grama 
Read More

četvrtak, 10. travnja 2014.

Persun

Peršin je korisna dvogodišnja biljka, koja se koristi kao dodatak jela radi poboljšanja okusa. Najviše koristi u kulinarstvu jer pomaže u probavi, stimulira apetit i ublažava vjetrove. Ima učinak diuretika, a također pomaže drugim biljkama koje djeluju na bubrege i mokraćni mjehur (crkvina, kukuruz).

Tradicionalna primjena peršina bila je u regulaciji neredovite menstruacije.

Listovi su bogati vitaminom C, željezom, jodom i magnezijem.

Ograničenja u primjeni
Trudnice ne bi trebale koristiti peršin u ljekovitim dozama, premda se smije koristiti u kuhanju.

Picture
Read More

Zob


Zob je vrlo hranjiva, lako se probavlja, a korisna je nakon bolesti i kada treba ojačati organizam. Poboljšava i živčani sustav. Preporučuje za iscrpljene ljude od stresa ili bolesti. Pomaže ukloniti depresiju.

Kao oblog na koži liječi upale. U slučaju akutnog ekcema, u toplu kupku se može staviti zobeno brašno.

Picture
Read More

Gorki pelin

Pelini su ljekovite drevne biljke koje je prema legendi otkrila božica Artemis prema kojoj su dobile ime. Potom ih je dala kentauru Chironu kao lijek za ljude.

Za pelin je karakterističan gorki okus. U malim količinama, poboljšava probavu, a tradicionalno služi za uklanjanje parazita, osobito glista. Mijenja i sastav znoja, pa komarcima i ostalim insektima djeluje kao repelent.

Eterično ulje stimulira središnji živčani sustav i može se koristiti u liječenju depresije, ali i za ljude koji su pod stresom.


Upozorenje: Gorki pelin se ne preporučuje koristiti tijekom trudnoće, dojenja ili za djecu.
Picture
Read More

srijeda, 9. travnja 2014.

Sipurak


 

Opis biljke: šipurika ili šipak trajan je grm visine 2 do 3 metra. U prvoj godini pojavljuju se uspravni izboji što se, u sledecim godinama, razgranjuju u mnogobrojne povinute i visece grane. citav grm obrastao je oštrim i prema dole svinutim bodljikama. Listovi su neparno perasti, a listici jajastog oblika i oštro nazubljeni. Cvetovi su bele do belo-ružicaste boje. Plodovi su jajastog oblika, svijetlocrvene boje, a sadrže veliki broj tvrdih semenki. Cvetovi su ugodna mirisa, a plodovi kiselkasto-slatka ukusa što steže. Semenke su bez mirisa, ali zato caj ima veoma ugodan miris. ... ,

Stanište:
sipurika je veoma rasprostranjena po celoj Evropi. U
našim je krajevima ima u prilicnirn kolicinama, a raste po živicama, uz rubove šuma, u šikarama i drugde.
Lekoviti deo biljke: za lek sabiru se plodovi i cvetne latice ..
Lekovito delovanje: šipurika je lekovita biljka koja, uz crni ribiz, ima najviše C vitamina. Posebno je važno što kuvanjem šipurika ne gubi taj vitamin. Caj se preporucuje majkama za vreme dojenja. Proizvodi od šipurike otklanjaju tzv. proletni umor, malaksalost, bledolikost i nevoljkost kao i sve ostale tegobe povezane s pomanjkanjem vitamina C. Sipurika povoljno deluje na probavni trakt i na izlucivanje mokrace bez ikakvih nadražaja bubrega. caj od šipurike preporucuje se za sprecavanje kamenaca u bubrezima i mokracnim kanalima. Isto tako, deluje na cišcenje krvi, a koristi se kod upalnih procesa bubrega, bubrežne nakapnice i mehura. Cvetne latice šipurike upotrebljavaju se za pripremanje caja kod krvarenja iz želuca, creva, pluca i hemoroida kao i protiv proliva i želucanih grceva. Pomešana s drugim biljkama koristi se u lecenju mnogih drugih bolesti.
Read More

Tonik za zivce - zob


Ljekovito bilje, Liječenje biljem, Biljni lijekovi 

Zdrava namirnica koju su naši stari često koristili u prehrani i liječenju bolesti bila je zob - tonik za živce koji usto i jača tijelo. Zob je jedan od najboljih lijekova za oporavak živčanog sustava, a koristio se u liječenju tjeskobe, malaksalosti i živčane iscrpljenosti. Opuštajuće osobine zobi dokazuje i tradicionalni recept za ljude koji pate od NESANICE: treba spavati na madracu napunjenim zobenim ljuskama. Budući da je lako probavljiva zob je pogodna tijekom hroničnih bolesti ili oporavka. Zobena kaša sa začinima, šećerom, limunom ili vinom prastaro je jelo za bolesne i starije osobe. Na glasu je i kao sredstvo za liječenje NEPLODNOSTI I IMPONTENCIJE Novija istraživanja pokazala su da zobeno vlakno može znatno smanjiti količinu holesterola u krvi, pomoći u borbi bolesti srca, povišenog pritiska, pretjerane debljine, proširenih vena i hemoroida. 

Kad imamo pokvaren želudac, u pravilu ćemo najprije pripremiti zobenu supu jer će pomoći u rješavanju tegoba s probavom. 

Pripravljanje zobi za ishranu je uistinu jednostavno: u hladnoj vodi 6-8 puta operemo litru zobi, a zatim je u 2 litre vode kuhamo tako dugo dok se ne smanji na polovicu, a u uvarak umiješamo 2 kašike meda i ostavimo da još neko vrijeme vrije. 
Takav napitak od zrnja zobi daje snagu, a to djelovanje temelji se na kiselini koja podstiče izmjenu tvari i jača vezivno tkivo i djeluje kao tonik. U zobi postoji indol-alkaloid koji smiruje ( kao sedativ), i pomaže da lakše zaspimo. 
Kupelj u sjedećem položaju dobro djeluje kod bolesti koje uzrokuje giht. 
Bubrege i kamence liječio je Kneipp kupeljima uz dodatak zobene slame. 

ZOB SMANJUJE ŠEĆER u krvi ,a isto tako i kruh od čitavog zrna. U Zob je dakle vrlo važna u dijetalnom liječenju šećerne bolesti, uklanja otrovne tvari iz tijela, bistri duh i obnavlja organizam. Sadrži sve vitamine iz skupine «B». 
Kod povećanih jetra dolazi u obzir kupelj od zobene slame. 

AKO ŽELITE IZGUBITI NA TJELESNOJ TEŽINI, kao i za one s kardio-vaskularnim bolestima općenito su dobre žitarice niskog glikemičkog indeksa. Zob, koja ima glikemički indeks 42 (245 g kuhana s vodom), je idealna i za dijabetičare. 
Dobar izbor za njih je i prepečeni hljeb s grožđicama, jabuka, nekoliko marelica i narančin sok od 1/2 vode i 1/2 soka. 
Čaj od još zelene slame hrana je za živce, bolesne bubrege, mjehur i reumu. Imamo li hladne noge, pomoći će kupelj od zobove slame
Vruća, gusta kaša od zobi stavlja se na ČIREVE da dozriju. Poznati su slučajevi kada je zob djelovala kod padavice i pomagala ljudima kod odvikavanja od morfija. 

Od zobi sami možete napraviti odličan lijek za ŽIVCE: nekoliko tek dozrelih stabljika zobi treba samljeti ili na drugi način usitniti, dobivenu zelenu kašu treba preliti toplom vodom i ostaviti da odstoji oko 2 minute, ocijediti i zasladiti medom, ovako pripremljen napitak ubrzo će smiriti živce. 
Može se pripremiti i na drugačiji način: samelju se zobene stabljike s bobicama grožđa ili rozina ( cvebe), prelije se toplom vodom, pusti da odstoji oko 2 minute, i onda ocijediti. Na taj način je napitak već zaslađen. A ako se pije duže vrijeme, živci se preporode i smire dobivajući novu snagu. 

Poslije žetve zobi sakupite slamu ( iako ima slabije djelovanje), i koristite kao čaj protiv katara, kašlja, grozničavih stanja. Iako ne djeluje tako kao svježa biljka, ipak se ubraja među vrlo dobre prirodne lijekove. 

ZA DOBAR I ZDRAV DORUČAK 30 g zobenih pahuljica, voće po izboru, jedan nemasan jogurt, desertnu žlicu bučinih sjemenki i 110 ml sojina ili kravljeg mlijeka. Zobene pahuljice prelijte mlijekom, dodajte voće, jogurt i sjemenke .

Kupanje djece u uvarku od zobene slame uklanja nedostatni rad kože.

Homeopatija upotrebljava izvrstan lijek za ŽIVCE iz soka zelene zobi pod imenom «Avena sativa», što je ustvari i latinski naziv za zob. 
Lijek se dobiva iz zgnječenog soka zobenih stabljika u cvatu, a uzima se u kapljicama. Osobito za djecu i osjetljive ljude izvanredan je lijek za živce. 
Sa ekstraktom korijena ginsenga («Ginsavena») pouzdano krijepi živce. 

Zob je najdjelotvornija dok cvate, u zrnu ima mliječnog soka; tko se liječi zobenim napitkom, otklanja neuroze i tegobe izazvane oboljenjem želuca i probavnog trakta.


PROTIV HOLESTEROLA dnevno pojesti 100 grama posija od zobi, čime se smanjuje količina holesterola u krvi za 15%. 
Kaša: staviti pet kašika zobenih pahuljica u pola litre kipuće vode. Pustiti da kuha 2-5 minuta, zatim odmaći s vatre i pustiti da stoji dok ne upije svu vodu i nabubri. Posle toga, dodavati po želji različite sastojke - jogurt, med i slično. Kaša se može pripremati i sa kipućim mlijekom ili juhom. 

SREDSTVO ZA JAČANJE jedan kg neoljuštene zobi dobro se ispere i skuha u tri litre vode. Procijediti i piti ovu tekućinu, zaslađenu medom. 

ČAJ OD OLJUŠTENIH ZRNA upotrebljava se kod bolesti želudca, crijeva i pluća, a oblozi od zobene kaše se stavljaju na ćireve.

KUPKE kao obično, za njih se koristi cijela zob i zobena slama. Pomažu kod umora, bolesti bubrega, kao i kod kožnih bolesti. 
Zob u novije vrijeme zovu i «alternativna Viagra» jer djeluje kao afrodizijak – što je još uvijek upitno! - odnosno pojačava rad testosterona u organizmu a samim tim je preporučuju za one koji imaju povećanu prostatu.
Read More

Masnoca i holesterol


Masnoća i holesterol 

Uzeti 4 limuna izrezati na kriške te zgnječiti 2 glavice bijelog luka. Staviti sve zajedno u 2 litre vode i pustiti da prokuha, onda ostaviti da stoji 12 sati pa procjediti i staviti u staklenu posudu i držati u frižideru. Piti svako jutro po dec te tekućine malim gutljajima, kad to potrošite napravite pauzu od 7 dana pa ponovite tretman. Nakon trećeg tretmana ako ste sve pravilno odradili nemate više holesterol.
Read More

Isijalgija


Išijas i upala zglobova 

  1. Stolisnika, čička list po 4 jedaće žlice; rusomače, zečje­ga trna - po 2 jedaće žlice. To sve pomiješati. Od te mje­šavine 2 jedaće žlice kuhati 5 minuta u 3 decilitra vode. Zatim ostaviti da se kvasi 15-20 minuta. Tada ocijediti, do­dati soka od povećeg limuna (obavezno) zasladiti po želji medom i piti svaki sat-dva po nekoliko gutljaja. 
  2. Zdrave čiste zobi jedaću žlicu kuhati 2-3 minute u dva decilitra vode, ocijediti i piti nekoliko puta dnevno po šalicu. U isto vrijeme stavljaju se na bolna mjesta oblozi od kuhane vruće zobi - svaka 4 sata. Za tu svrhu može da po­služi i čista čarapa. Moraju biti dvije: dok je jedna na tijelu, druga se priprema, ili već prema veličini bolne površine, upotrijebe se obadvije u isto vrijeme. 
  3. Četvrt kg meda pomiješa se sa čistim negašenim vap­nom, namaže se obilato na lanenu krpu i time obloži bolna mjesta. Obloge treba mijenjati svaka 4 sata. 
  4. Divlji se kesten istuče kladivom na čistoj daski. Litrenu staklenku napunimo time do polovice, onda nalijemo do vrha 96 postotnog jakog alkohola (špirita). Tako pripremlje­nu bocu dobro zatvorimo pergament-papirom i ostavimo sta­jati četiri nedjelje. Nakon tog vremena procijedimo i tom tekućinom masiramo bolna mjesta, triput dnevno tako dugo dok bolest posve ne prestane. 
  5. Treba svaki dan bolna mjesta masirati smrekovom smo­lom dok bolest sasvim ne prestane. 
  6. U jednu litrenu bocu staviti tri četvrtine litre dobre ko­move rakije. Zatim potražiti mravinjak i postaviti kraj njega bocu tako da mogu mravi unići. Kad se nakupi mnogo mrava u rakiji, boca se zatvori i ostavi 4 nedjelje na suncu. Tada se ocijedi i tom tekućinom masiraju bolna mjesta. Svaki nemoćnik za nekoliko mjeseci ozdravi. 
  7. 10-20 dekagrama kristalne morske soli prelije se sa 20 do 25 litara ključale vode i pusti da zavri. Čim zavri, ulije se u poveću posudu i kupaju bolna mjesta (bolesne dijelove tijela) koliko se vruće može izdržati. To se ponavlja svaku večer prije spavanja. Nakon kupelji ide se u topao krevet. Tamo se bolesniku masiraju bolesni dijelovi tijela čistim vinskim octom u kojem se deset dana na toplom mjestu kva­silo 15-20 dekagrama korijena od bljušta. Za vrijeme kva­šenja boca se jednom dnevno protrese. Nakon što se pet večeri kupa, pređe se na pranje bolnih mjesta s trinjem od sijena (5-10 pregršti na 20 litara vode kuha se 15 minuta). Za vrijeme parenja treba posudu, zajedno sa bolnim dijelom tijela prekriti dekom ili plahtom da se para ne gubi uzalud­no. Zatim se u toplom krevetu masira vinskim octom u ko­jem se kvasio usitnjeni korijen bljušta, kako je to gore opi­sano. 
  8. Trule jabuke liječe išijas ako se njima oblažu oboljela mjesta 14 dana.
Lumboišijalgija 
U litru dobre komovice staviti komad naribanog hrena, nekoliko kriški bijelog luka, dvije pločice kamfora, nepunu žlicu pelina i pustiti da se kvasi jedan dan. Drugi dan tom tekućinom treba masirati bolna mjesta više puta. Svaku ve­čer treba se zaviti u svježu paprat. Kura traje od proljeća do jeseni i ako je bolesnik ustrajan - ozdravit će. 
Read More

Vrijesak


 

Opis biljke: vresak je polugrmovita trajnica visine 20 do 40 cm. Ima snažan koren iz kojeg izbija mnogo uspravnih i razgranjenih ogranaka. Listovi su mali i uski, celovita ruba, oštro zašiljeni a stoje po dva nasuprotno. Cvetovi su plave ili bele boje pa se prerna tome razlikuju vresak belog cveta i vresak plavog cveta. Cvetovi su sakupljeni u pazušcu listova. Citava je biljka pokrivena veoma kratkim dlakama i žlezdama s etericnim uljem, što je cini jako aromaticnom ... ,
Stanište: raste po suvim, kamenitim i toplim zemljištima kraškog podrucja, posebno u prirnorju . .
Lekoviti deo biljke: za lek se koristi citava biljka što se sabire za vreme cvatnje. ..
Lekovito delovanje: vresak se uspešno koristi kao sredstvo protiv crevnih parazita te za lecenje bolesti jetre i žuci, nadutosti i grceva .
Read More

Plucnjak



 

Opis biljke: plucnjak je trajna zelen i jedna od prvih proletnih biljki. Podanak mu je kos, a stabljika uspravna visine do 30 cm. Prizemni listovi su s peteljkom, dok su listovi na stabljici sedeci i manji. Tamnozelene su boje, srasli ili zaobljeni, jajasti i dlakavi, a cesce belopegavi. Cvetovi se razvijaju na vrhu stabljike kao u jaglaca. U pocetku su crvenkaste, a posle ljubicaste boje. citava je biljka gusto pokrivena ostrim dlakama. Biljka je gotovo bez mirisa, a ukusa sluzava i trpka...

Staniste:
raste svuda po sumama, zivicama, rnedju grrnljem, posebno u vlaznim i dubokim zemljistima.

Lekoviti deo biljke: za lek se skuplja cela biljka, bez korena.
Lekovito delovanje: s uspehom se primenjuje kod svih katara disajnih puteva, narocito kod kaslja s manje ili vise izbacivanja sluzi, kod gripoznih pojava, cak i kod krvavog kaslja i upale pluca, hronicnog bronhitisa i plucnih tuberkuloza. Isto tako koristan je za ciscenje krvi i obnavljanje telesne snage.
Read More

Ljubicica


Opis biljke: Ijubica je trajna proletna biljka s odebljalim i kratkim podankom iz kojega tjeraju nadzemne puzave vreže. Osim vrežama, biljka se razmnožava i semenom. Listovi srcastog oblika imaju peteljku. Tamnoljubicasti rnirisni cvetovi, retko beli, stoje pojedinacno na prilicno dugackirn stapkama. Zreli semeni tobolac otvara se sa tri zaklopca iz kojih ispada malo i tamno serne..

Stanište: raste na cistinama, izmedju grmlja, po senovitim me-stima uz rubove šurna. Uzgaja se samo u vrtovima gde se veoma brzo rasprostranjuje.
Lekoviti deo biljke: za lek se skupljaju listovi, cvetovi i koren. Svi delovi biljke suše se u hladu na prozracnom mestu.
Lekovito delovanje: Ijubica koristi se u lecenju astme, tuber-kuloze, glavobolje, nadimanja, gihta (uloga), zapaljenja grla, svako-vrsnih osipa, ospica, šarlaha, plu?nog katara. Zbog umiruju?eg delovanja Ijubica se uspešno koristi u lecenju histerije, hipohondri-je, nervoznog lupanja srca povezanog s ose?ajem straha i teškim disanjern, kod nesanice, glavobolje i dr.
Read More

utorak, 8. travnja 2014.

Glavobolja


Glavobolja 

Glavobolja kao bolest, tvrde liječnici ne postoji, ona je simptom. Glavobolja je neka smetnja u zdravlju. Svaka pre­hlada počinje povišenom temperaturom i glavoboljom. I sva­ka zarazna bolest. Jaka skleroza, gnojenje u čeljustima, srča­na mana i besanica - prouzrokuju glavobolju. Visoki tlak također izaziva glavobolju. Od gladi i preobilnog jela - gla­vobolja. Stoga nema smisla glavobolju liječiti acisalom (i to godinama). Čovjek se mora zapitati od čega ga boli glava. Po­trebno je obratiti se iskusnom liječniku za temeljit pregled. Glavobolja nekom nestaje čim dobije dobre naočale, izliječi nos, zube itd.

  1. 2-3 glavice crvenog luka samelje se na stroju za mlje­venje mesa. To se pomiješa s finim uljem i doda malo soli. Tom smjesom masira se glava, zatim se ta masa stavi u gustu krpu i priveže na glavu. Preko krpe stavi se suha ma­rama i malo prilegne. 
  2. Korijen maslačka, korijen angelike, matičnjaka - jeda­ća žlica; majčine dušice - pola jedaće žlice; bazgovog cvi­jeta - jedaća žlica; metvice - dvije jedaće žlice. Sve se to dobro promiješa i od te mješavine jedaća žlica prelije s 2 decilitra ključale vode i ostavi stajati 10-15 minuta. Nakon toga se ocijedi i pije hladno više puta na dan. 
  3. Kičice, lincure - po jedaća žlica, korijen odoljena - 2 jedaće žlice. Dobro promiješati i od te mješavine jedaću žlicu preliti s 2 decilitra ključale vode. Ostalo kao pod 2. 
  4. Od jednog ovećeg limuna iscijedi se sok i dobro promi­ješa sa žlicom fino samljevene prave kave. To se popije i malo prilegne. 
  5. Odoljena - 2 jedaće žlice, steže - jedaća žlica, kima - pola jedaće žlice kuha se u mlijeku i toplo pije više puta na dan. 
  6. Nekoliko listova od glavice kupusa stavi se u pećnicu da se smekšaju i ugriju. Time se obloži glava triput dnevno, sve dok bol ne prođe. 
  7. Ako koga neprekidno boli glava, neka dva do tri puta dnevno masira glavu (8 dana) jakom dobrom domaćom rakijom (komovicom). 
  8. Bolovi koji trgaju u glavi, zubima ili ušima prestat će ako na tavicu stavimo po žlicu ljupine od bijelog luka, ljupine od crvenog luka, kamilice, lovorova lista, borovice i ružmarina. Nakapati malo finog ulja te grijati. Kad se naj­više dimi (ne smije gorjeti), držati nad dimom složen topao ručnik. Kad se ručnik napuni dimom, hitro ga povezati dje­tetu ili odrasloj osobi na glavu. Preko toga svezati još je­dan čist topao ručnik. Ako kod prvog postupka bolovi ne prođu, treba postupak ponoviti. 
  9. Ako dijete boli glava, treba naribati sirov krumpir i krpom pričvrstiti na čelo. Noge moraju biti tople. 
  10. Limunov sok sa jednakim dijelom vode) zaslađen še­ćerom. Uzima se nekoliko puta dnevno. 
  11. Ako patimo od živčane glavobolje, treba stavljati ob­loge od kvasca (germe) - 10 g - pomiješane sa žlicom meda. 
  12. Kadgod zaboli glava, bolna mjesta treba (čelo, vrat) ma­sirati s jakom komovom ili šljivovom rakijom. 
Glava kad boli od prehlade
Skuhati grah s bijelim lukom. Kad je kuhan, dobro se zdrobi i pomiješa s finim uljem. Tom smjesom mažu se sljepoočice.
Read More

Med i orah


Med i orah 

Orah u kombinaciji sa medom predstavlja izuzetan prirodni lijek čija se ljekovitost ne može uporediti niti sa najmoćnijim farmaceuskim preparatima. Kombinacija meda i oraha našem organizmu osigurava sve neophodne vitamine, mineralne materije, bjelančevine, masti, ugljikohidrate te još mnogo toga.

PRIRODNI LIJEK ZA ANEMIJU na bazi meda i oraha – Pripremiti smjesu od pola kilograma meda i pola kilograma mljevenih oraha i soka od jednog limuna. Sve zajedno dobro izmiješati te pripravak uzimati 3 puta dnevno po jednu kašiku. Med sa orahom je dobar za oporavak iscrpljenih i anemičnih osoba.

VISOK KRVNI PRITISAK - Kod problema sa visokim krvnim pritiskom preporučuje se svakodnevno uzimanje 100 grama oraha i iste količine meda u periodu od 45 dana.

GLAVOBOLJE – ne samo da je jako ukusna slastica med u kombinaciji s orasima, već zaista dokazano i pomaže kod problema sa glavoboljom i nesanicom.

ĆIR NA ŽELUCU – kod problema sa čirom potrebno je pripremiti orahovo mlijeko sa medom. Priprema je vrlo jednostavna; 20 grama mljevenih oraha pomješa se sa vrelom vodom, dobro promućka i procijedi. U mlijeko dodati 2 kašike meda i uzimati pola sata prije svakog jela 2-3 kašike.

PROTIV IMPOTENCIJE pomaže od davnina oproban recept: mljeveni orah pomiješan sa medom u istoj proporciji. Uzimaju se dvije kašike dva-tri puta na dan, pola sata posle jela. Da bi se postigli željeni efekti kura treba da traje najmanje od 20 do 30 dana.

KOD ANEMIJE - Pripremiti smijesu od pola kilograma livadskog meda, pola kilograma mljevenih oraha i jednog limuna. Sve se dobro izmješa i uzima svaka tri do četiri sata. Smijesa je veoma dobra za oporavak anemičnih i iscrpljenih osoba.
ZA LIJEČENJE HIPERTENZIJE i nedostatka gvožđa – anemije, treba svakodnevno uzimati 100 grama oraha sa istom količinom meda, najmanje 45 dana. Med i orasi su veoma dijelotvorni i kod ishemije srca. Kašika meda sa tri-četiri oraha ne samo da je izvanredan delikates, već i sredstvo protiv glavobolje, nesanice, skleroze. Ista doza dovoljna je da se zaštitimo od povećane radijacije, tvrdi poznati američki lekar D. Gejl.
Read More

Kopriva - cudesni lijek


Kopriva - čudesni lijek


koprivaPonekad, u potrazi za rješenjem naših zdravstvenih problema, zaboravimo na to, da nam je priroda već dala sve potrebno za zdravlje i da su nam da dohvat ruke prirodni i besplatni lijekovi.

Tako sam i ja bila iznenađena, kada sam naišla na ovaj članak, koji govori o običnoj koprivi.
Iako smo svi ponešto čuli o ljekovitosti koprive, ne znam koliko nas je svjesno toga, koliko je ona zapravo ljekovita.
Članak je preveden sa engleskog, ime doktora na žalost je nepoznato.
„Kopriva je jedna od najkorisnijih ljekovitih biljaka. Kad bi ljudi shvatili, koliko je ova biljka ljekovita, sadili bi samo koprive.
Svi dijelovi koprive – stabljika, lišće, korijen i cvijet – imaju ljekovita svojstva.
U drevna vremena kopriva je bila vrlo cijenjena. Na slici Albrechta Duerer (1471 - 1528) možemo vidjeti anđela sa koprivom u rukama.

Švedski znanstvenik Abbe Kuenzle tvrdi, da bi kopriva odavno nestala sa lica zemlje, ako ne bi imala žalce.  Životinje i insekti bi ju odavno pojeli.

Jednom sam dao savjet majci sedmero djece, koja je od svog zadnjeg poroda patila od glavobolje i ekcema, da pije čaj od koprive.
U kratkom vremenu riješila se ekcema i glavobolje. Pošto ekcem ima unutarnji razlog, treba ga liječiti uzimajući trave koje čiste krv.

Kopriva je najbolja biljka za čišćenje i poboljšanje krvi. Pozitivno djeluje na gušteraču i pomaže snižavanju šećera u krvi. 
Kopriva liječi upale urinarnog trakta i stimulira rad crijeva. Zbog toga koprivu preporučuju kao dio proljetnog čišćenja organizma.

U biljnoj medicini čaj od koprive se koristi za bolesti jetre i žući, za poremećaje sna, kod tumora slezene, za grčeve u stomaku, čireve, bolesti pluća itd. Čaj se pije 4 tjedna. Nemojte čaj zakuhati, jer će to uništiti dragocjene sastojke. Možete piti 1 čašu čaja od koprive svaki dan tokom cijele godine, radi prevencije. Čaj od koprive također je blagotvoran kod virusnih i bakterijskih infekcija.

Ako imate manjak željeza u organizmu i osjećate se umorno i beskorisno, kopriva je to što Vam treba! Kopriva sadrži puno željeza, i uspješno se koristi kod anemije. Nakon određenog vremena, opet ćete se osjećati puni energije i zdravlja.

Jednom mi je došla mlada žena, koja je izgledala anemično. Osim nedostatka željeza, imala je probleme sa želucem, žučnim mjehurom i patila je od glavobolje. P
reporučio sam joj čaj od koprive. Nakon nekog vrjemena opet sam ju sreo, a ona mi je sa oduševljenjem rekla, kako joj je brzo pomogao čaj od koprive. Cijela se njezina obitelj okrenula prirodnom načinu liječenja.

Čaj od koprive je diuretik i zbog toga se može koristiti kod vodene bolesti. Izgrađuje krv i zbog toga je dobrotvoran kod mnogih bolesti krvi.
U kombinaciji sa drugim ljekovitim biljem, kopriva se može uspješno koristiti za liječenje leukemije. Ljudi, koji pate od alergije, uključujući peludnu groznicu, također bi  trebali piti čaj od koprive.
Read More

Bijela imela


bijela imelaBijela imela, lat. Viscum album, biljka je koju spominju brojne nordijske i keltske legende i kojoj su stari europski narodi pripisivali božanska svojstva - muškost, plodnost i romancu.

Od davnina je služila za liječenje u mnogim narodima pa je Galima i Keltima bila znana kao lijek za sve.

Jako su je cijenili i mnogi poznati liječnici i iscjelitelji, a među njima Hipokrat, Rudolph Steiner i Sebastian Kneipp.

Mnogi je danas smatraju beskorisnom i otrovnom, no ona je vrijedan lijek za brojne bolesti, uključujući i najzloćudnije.

S mnoštvom ljekovitih svojstava nalazi odgovor na skoro svaku bolest koja pogađa ljudski rod pa ju je narod uvrstio u mnoge čajne mješavine.
Aktivni sastojci imele su lektini, polipeptidi, flavonoidi, viskotoksini, lignini i alkaloidi.


Ljekovita svojstva imele


U narodnoj medicini imela je poznata kao sredstvo za smirenje živaca, ublažavanje grčeva i poboljšanje sna.
Europski travari smatraju je specifičnim lijekom za Sydenhamovu horeju, epilepsiju i druge živčane poremećaje koji izazivaju grčeve.
Pogodna je i kao tretman za mnoge druge tegobe koje proizlaze iz oslabljena živčanog sustava. Smatra se da izgrađuje, hrani i jača središnji živčani sustav.
Imela podupire ženski reproduktivni sustav, pomaže kod neplodnosti, regulira menstruaciju, uklanja menstrualne bolove i simptome menopauze.
Ublažava sve vrste unutarnjih krvarenja i djeluje protiv bolova.
Uz glog se smatra najboljim prirodnim sredstvom za srčane i krvožilne tegobe.
Imela sadrži sastojke koji normaliziraju krvni tlak. Sprečava ovapnjenje žila i oštećenje srca uvjetovano starošću. Regulira rad srca i smiruje tahikardiju.
Imela snažno potiče izmjenu tvari, pojačava rad žlijezda probavnog sustava i sprečava zatvor.
Ova biljka također normalizira nepotpuno izlučivanje žuči i pomaže kod dijabetesa.
Studije sugeriraju da imela može poboljšati libido i pomoći kod erektilne disfunkcije.


Pomoć kod karcinoma


Imela se široko koristi u liječenju raka. Brojne studije pokazuju da viskotoksini iz imele rastvaraju staničnu membranu tumorske stanice i tako je razaraju.
Lektini koje sadrži ova biljka djeluju citostatski - zaustavljaju daljnji rast tumorskih stanica.
Osim toga, potvrđeno je da imela jača imunološki sustav, olakšava bolove i smanjuje nuspojave kemoterapije čak do 80%. Zbog toga ovu biljku itekako možemo preporučiti kao pomoć u liječenju karcinoma.
Učinci imele u liječenju tumora:
  • imunološka stimulacija - opće jačanje obrambenih mehanizama organizma
  • hipertermija - uništavanje stanica raka povišenom temperaturom
  • poboljšanje općeg stanja i radne sposobnosti
  • poboljšanje apetita i sna
  • ublažavanje bolova kod tumora
  • bolja podnošljivost kemoterapije

Imela je pokazala najbolje djelovanje kod karcinoma grla, jajnika, rodnice, dojke, crijeva, želuca, bronhija i mjehura.
Onkološki preparati imele poznati su pod nazivima Iscador i Helixor. Iscador je lijek napravljen po principima antropozofske medicine, čiji je tvorac Rudolph Steiner.
Iscador se koristi isključivo u obliku injekcija koje daje kvalificirani liječnik. Injekcija se daje što bliže mjestu gdje se nalazi tumor, a ponekad i direktno u tumor.
U Njemačkoj je imela zvanično prihvaćena za liječenje artritisa i zloćudnih tumora.
Ekstrakti imele mogli bi biti od koristi i za pacijente oboljele od AIDS-a zbog podupiranja imuniteta te sprečavanja sekundarnih bolesti koje nastaju kao posljedica ove bolesti.


Načini uporabe


Bijelu imelu prepoznat ćete po prozirnim bijelim bobicama.
Listovi ili manje grančice imele s listovima skupljaju se od listopada do sredine prosinca ili u proljeće, od ožujka do travnja.
Bobice koje se upotrebljavaju u pučkoj medicini skupljaju se od studenoga do veljače. Bobice imele koriste se samo za vanjsku primjenu. Ne smiju se uzimati oralno, jer su otrovne.
Imela se može koristiti u obliku čaja, praha, tinkture, masti od bobica, čajnih obloga te tople kupelji od listova i bobica.

Čaj
Vrhom punu žličicu listova i grančica prelijte s dva dcl vode i ostavite preko noći. Ujutro malo zagrijte i procijedite.
Prah imele
Suhe listove imele sameljite ili istucite u prah. Pohranite u hermetički zatvorenu ambalažu.
Vodeni ekstrakt
Pomiješajte jednu žličicu praha imele s dva dcl vode. Ostavite u vodi četiri sata, a zatim procijedite. Pijte jedan decilitar ekstrakta ujutro i jedan navečer.
Tinktura
Usitnite 200 g listova imele, prelijte s litrom rakije i nakon tri tjedna procijedite. Uzimajte po jednu žličicu tinkture s dva dcl tekućine dva ili tri puta na dan.
Mast
Svježe bijele bobice imele izmiješajte s pčelinjim voskom. Koristite samo za vanjsku primjenu.
Čaj i druge pripravke od imele možete kupiti u biljnim ljekarnama ili kod lokalnih travara.


Napomena
Bobice imele ne smijete uzimati na usta, jer su otrovne. Prevelike doze mogu izazvati povraćanje. Preparate od imele ne smiju koristiti trudnice i dojilje. Ne smiju se primjenjivati zajedno s lijekovima za srce.
U liječenju ne smijete koristiti imelu s hrasta, jer je otrovna. Prepoznatljiva je po žutim bobicama.
 
Read More

ponedjeljak, 7. travnja 2014.

Tratincica


Mnogi su od vas sigurno barem jednom ubrali ovaj cvijet i kidali mu laticu po laticu brojeći "voli me, ne voli me..."
Odmah pogađate da je riječ o tratinčici, lat. Bellis Perennis L, poznatoj i kao krasuljak, katarinčica, iskrica, bjelka i krsnica.
Ovaj maleni ljupki cvijet raste posvuda i baš mu ovih dana počinje sezona.
No koliko god bio malen – njegova je ljekovitost veličanstvena.
Tratinčica je od davnina zastupljena u narodnoj medicini za čišćenje organizma, liječenje iscrpljenosti i krvnih bolesti.
U nordijskoj je mitologiji posvećena Ostari, božici proljeća, a po kršćanskoj predaji, njeni su cvjetovi nikli iz suza Marijinih, koje je prolila u bijegu za Egipat.


Ljekovitost soka tratinčice


Tratinčica je idealna za proljetne kure čišćenja organizma od toksina. U tu je svrhu najbolje piti njen svježi sok ili je jesti.
Sok treba uvijek svježe pripremiti. Pijte dnevno jednu do tri pune žlice soka s pola količine vode.
Pomiješan s medom, sok je kućni lijek kod oboljenja dišnih organa.
Besprijekoran je lijek za upaljene rane, problematičnu kožu, opekline, edeme i varikozne vene.
U terapijske svrhe stavlja se na oboljela mjesta.


Za zdrave bronhe i želudac


Čaj od tratinčice koristi se u liječenju bronhitisa i bolova u prsima, kod upaljenih crijeva i želuca, kao i kod bolesti jetre i bubrega.
Pomaže i kod neuredne menstruacije, ublažava bol i grčeve, reumu, giht i artritis. Kod unutrašnjih krvarenja kombinira se s orahovim lišćem.
I znanstvenici potvrđuju da je tratinčica vrijedan prirodni lijek te je preporučuju u obliku čaja ili svježeg soka kao pomoć kod HIV-a i karcinoma dojki.
Mast od tratinčice dobar je lijek za rane i upaljene zglobove. Cvjetovi tratinčice namočeni u rakiji otklanjaju reumu i mišićni umor.


Uljepšava i čisti kožu


Ekstrakt cvjetova tratinčice sadrži saponine, polifenole, flavonoide, polisaharide i inulin.
Zbog tih aktivnih sastojaka, tratinčica ima široku primjenu u kozmetici.
Tratinčica je sve češći sastojak kozmetičkih proizvoda, ponajviše onih za izbjeljivanje, uklanjanje pjegica i hiperpigmentacija.
Ova biljka obuzdava stvaranje melanina i ujednačuje boju kože kod poremećaja pigmentacije. Obnavlja stanice kože, prosvjetljuje melanin u epidermi i dubinski hidratizira kožu.
U specijaliziranim trgovinama možete kupiti ekstrakt i eterično ulje tratinčice, a u većini drogerija kozmetiku na bazi tratinčice.


Pripravci od tratinčice


Čaj od tratinčice
Jednu do dvije žličice suhog bilja prelijte šalicom prokuhane vode. Ostavite stajati 10 minuta, a zatim procijedite.
Tinktura od tratinčice
Dvije do tri šake usitnjene biljke močite u litri rakije tri tjedna. Tinkturu povremeno promiješajte. Nakon tri tjedna procijedite i koristite.
Tonik za njegu zrele i umorne kože
Žličicu suhih glavica cvjetova tratinčice prelijte s 250 ml kipuće vode i ostavite da stoji 30 minuta.
Mast za zglobove
Zgnječite listove tratinčice i dodajte polovinu količine listova crnog sljeza. Smjesu dobro prepržite na pročišćenom maslacu. Još vruću mast procijedite kroz krpu izravno u posudu koja je određena za čuvanje ove masti. Njome trljajte bolne zglobove 2 do 3 puta dnevno.

Read More

Krompir kao lijek






Krumpir nije samo za jelo
Sirovi bijeli krumpir lijek je protiv konjuktivitisa. Premda ga konzumiramo u bezbroj kuhanih varijanit, sirovi krumpira može isušiti i dezinficirati upalu oko očnog kapka koju izaziva konjuktivitis. Dobar je i kao lijek protiv hemeroida. Koristi ga se tako što se oguljeni krumpir nariba i uvije u gazu te stavi na oko te zaljepi flasterima i ostavi da dijeluje tijekom noći. Na isti način liječi i hemeroide, međutim jasno vam je da se u tom slučaju ne stavlja na oko. Napomenimo, da krumpir treba biti dobro očišćen kada ga koristite na ovaj način.
Read More

Zeleni caj i kafa

Malo kave, malo čaja
Kava i zeleni čaj liječe glavobolju i astmu, a kofein povećava učinkovitost tableta protiv glavobolja pa je čest sastojak analgetika. Kava može biti hitan lijek kod asmatičara jer umanjuje upalu u bronhijalnim putevima. No, s kofeinmom ne valja pretjerivati stoga nemojte prekoračiti količinu od tri šalice na dan. Previše kave stvara glavobolju, a trudnice i dojilje trebali bi je izbjegavati ili barem ograničiti jer može izazvati malu težinu novorođenčeta.
Read More

Popularni postovi

Translate